NAVADNA LESKA (Corylus avellana L.)
Angleški prevod: Common hazel
Nemški prevod: Haselstrauch
Družina: leskovke (Corylaceae)
Razširjenost v Sloveniji in rastišče:
Navadna leska je ena od najbolj pogostih grmovnatih vrst v Sloveniji, redkejša je le v suhih predelih submediteranskega področja. Največ je je v nižinah, po gozdnih robovih, čistinah, jasah, pašnikih, najdemo jo v listnatih in mešanih gozdovih. Uspeva do nadmorske višine 1000m, redko višje. Je svetloljubna vrsta in ne prenese močne sence.
Opis: Navadna leska je listopadni grm z gosto, razvejano krošnjo, včasih zraste v nižje drevo. Listi so celi, okroglasti, z dvakrat nazobčanim robom. Cveti pred olistanjem, moški cvetovi so združeni v podolgovata socvetja – mačice. Po dva ženska cvetova sta skrita v cvetnem brstu, navzven molita le škrlatne brazde. Plodovi so lešniki, obdani so s skledičastim ovojem.
Opraševanje: z vetrom.
Druge vrste lesk v Sloveniji: več sajenih vrst je okrasnih, najpogostejši sta velika leska (Corylus maxima Mill.) predvsem sorte s temnordečim listjem in turška leska (Corylus colurna L.), ki zraste v manjše drevo.
Cvetni prah: v polarnem pogledu okroglast, trikoten, v premeru meri 27,3 (25-31) µm. Zrno ima običajno tri kalitvene odprtine – pore.
Čas pojavljanja cvetnega prahu: od februarja do aprila. V toplih zimah nekateri grmi zacvetijo že konec decembra oziroma v januarju.
Glavni alergen cvetnega prahu leske je Cor a 1, uvrščamo ga med proteine, povezane s patogenezo (PR-10) (ang. pathogenesis-related protein class 10).
Možne navzkrižne reakcije:
Zanimivost:
Alergen Cor a 1 in profilin Cor a 2 se nahajata v lešniku in v cvetnem prahu leske.
Zanesljivi rezultati neodvisnih strokovnjakov
Storitve izvajamo v skladu z najnovejšimi spoznanji v različnih strokah.
Naloge v vseh svojih dejavnostih in oblikovanje strokovnih mnenj izvajamo neodvisno.
Vsak zaposleni je odgovoren za izvajanje svojih nalog v dogovorjenem času.
Točnost, natančnost, pravilnost in pravočasnost so temelj zanesljivosti in s tem zaupanja naših uporabnikov storitev.