V Nacionalnem laboratoriju za zdravje, okolje in hrano izražamo sočutje in solidarnost s prebivalci, ki so jih prizadele poplave in tudi v teh težkih razmerah pomagamo pri varovanju javnega zdravja in okolja. V sodelovanju z upravljavci vodovodnih sistemov, nosilci živilske dejavnosti, lokalnimi skupnostmi, državnimi organi in drugimi nemoteno izvajamo aktivnosti nadzora pri zagotavljanju skladnosti in zdravstvene ustreznosti pitne vode, varnosti živil, izvajanju dezinfekcije, dezinsekcije in deratizacije ter varstvu okolja.
Nekaj kratkih nasvetov….
Prekuhavanje pitne vode zaradi poplav
V izrednih razmerah, med katere spadajo tudi poplave, je pitna voda iz javnih vodovodnih sistemov obravnavana kot onesnaženo živilo (razen s posebnimi zagotovili upravljavca vodovodov), zato jo je potrebno prekuhavati ali kako drugače pripraviti za varno uporabo v prehranske namene, lahko pa uporabljamo embalirano pitno vodo. V izrednih razmerah je zato potrebno spremljati informacije upravljavca vodovoda oziroma drugih pristojnih inštitucij o kakovosti pitne vode, ki jih objavljajo v sredstvih javnega obveščanja in dosledno upoštevati njihova navodila o morebitnih ukrepih.
Navodila o prekuhavanju pitne vode najdete tukaj: https://nijz.si/moje-okolje/pitna-voda/navodila-o-prekuhavanju-vode/
Čiščenje prostorov in ravnanje z živili po poplavi
Med naravnimi katastrofami, zlasti poplavami, se lahko živila onesnažijo s površinsko vodo, ki je mikrobiološko in kemično onesnažena ter vsebuje nevarne mikroorganizme iz odplak in odpadnih voda, kanalizacijskega sistema, živali in ljudi. Neurejeni higienski pogoji, vključno s pomanjkanjem varne pitne vode, sanitarij in pomanjkanjem primernih pogojev za pripravo hrane, so med poplavami že bili vzrok masovnih izbruhov bolezni, povzročenih z onesnaženimi živili.
Kratka navodila za čiščenje prostorov in ravnanje z živili po poplavi najdete tukaj: https://nijz.si/moje-okolje/varnost-zivil/ravnanje-z-zivili-ki-so-prisla-v-stik-s-poplavno-vodo/
Ravnanje z živili v primeru izpada električne energije med poplavo
V času poplav lahko prihaja do izpada električne energije, ki lahko traja daljše časovno obdobje, tudi več ur. Posledice izpada električne energije se med drugim pokažejo v gospodinjstvu (okvara aparatov, kvarjenje hrane…), saj je to v veliki meri vezano na vir električne energije.
Kako ravnamo z živili v hladilniku in/ali zamrzovalniku po izpadu električne energije najdete tukaj: https://nijz.si/wp-content/uploads/2022/09/ravnanje_v_primeru_poplav.pdf