Kljub temu da je vsak trenutek okrog nas ogromno različnih mikroorganizmov, zbolimo le zaradi določenih. Med patogenimi organizmi, ki povzročajo nalezljive bolezni, so tako bakterije kot virusi, pa tudi protisti in glive.
Za zdravljenje bolezni, ki jih povzročajo mikroorganizmi, pogosto potrebujemo odgovor, kdo bolezen pravzaprav povzroča. Kako ga najti, ko je tako majhen in v takšni množici drugih mikroorganizmov?
Eden od načinov je, da ga opazujemo pod mikroskopom, s čimer ga tako povečamo, da ga vidimo. Lahko ga tudi namnožimo točno pod določenimi pogoji do števila, da njihov skupek vidimo s prostim očesom. Te skupke imenujemo kolonije, med seboj pa se lahko po videzu razlikujejo. Razlike v kolonijah (barva, oblika skupka …) nam prav tako pomagajo pri iskanju krivca. Povzročitelja pa lahko iščemo tudi po njegovih sestavnih delčkih, kamor pomembno spada genetski zapis mikroorganizma. Ravno na določevanju genetskega zapisa temelji testiranje novega koronavirusa SARS-CoV-2.
Vlada Republike Slovenije je na 19. redni seji, dne 25. 7. 2013, sprejela Sklep o ustanovitvi Nacionalnega laboratorija za zdravje, okolje in hrano (NLZOH). Skladno s sklepom Vlade so z dnevom pričetka delovanja NLZOH prenehali območni zavodi za zdravstveno varstvo.