Naslov projekta: Ocena potencialnega vpliva sežiga in sosežiga odpadkov na zdravstvene posledice pri ljudeh – Salonit Anhovo (V3-2236)
Povezava na projektno skupino SICRIS: https://cris.cobiss.net/ecris/si/sl/project/20180
Opis projekta
Količina proizvedenih odpadkov v svetu narašča, vse več je industrijskih izdelkov široke Količina proizvedenih odpadkov v svetu narašča, vse več je industrijskih izdelkov široke potrošnje predvidenih samo za enkratno uporabo. Strategije odstranjevanja odpadkov vključujejo recikliranje, odlaganje in sežiganje. Zakonodaja ločuje odpadke na nevarne in nenevarne. Ne glede na to delitev pa pri sežigu in sosežigu odpadkov, odvisno od številnih dejavnikov (vrsta oziroma kemijska sestava odpadkov, način sežiganja, učinkovitost čistilnih naprav), vsakokrat nastaja in se v ozračje sprošča mešanica strupenih snovi (npr. trdi delci (angl. particulate matter, PM) in ultrafini delci (angl. ultrafine particles, UFP), dušikovi oksidi, žveplov dioksid, ogljikov monoksid, dioksini in furani, policiklični aromatski ogljikovodiki (angl. polycyclic aromatic hydrocarbons, PAHs), težke kovine in radioaktivni izotopi). Primerjava tehnologij starejših sežigalnic odpadkov z modernejšimi kaže, da se je količina izpustov onesnaževal iz sežigalnic z modernejšimi tehnologijami, skladno s konceptom najboljših razpoložljivih tehnologij (angl. Best Available Techniques, BAT), sicer bistveno zmanjšala, vendar onesnaževala še vedno nastajajo, kar upravičeno krepi strah delavcev in okoliških prebivalcev. Dejanski učinek teh snovi na zdravje ljudi pa je težko natančno določiti zaradi številnih motečih dejavnikov.
Cilji raziskovalnega projekta so naslednji:
Dodana vrednost
Za razvoj in vpeljavo celostnega javnozdravstvenega pristopa smo oblikovali konzorcij, ki vključuje strokovnjake s področja javnega zdravja (NIJZ, NLZOH, OI Ljubljana) in klinične medicine (UKC Ljubljana) ter okoljskih strok (ARSO, ULBF, UNG, GeoZS, IJS). Člani oblikovanega konzorcija imamo iz teme predloga projekta številne izkušnje na nacionalnem in mednarodnem nivoju. Zasnovano sodelovanje bomo lahko prenesli tudi na druge izzive s področja okolja in zdravja
Pričakovani rezultati in gradiva
Skladno z zastavljenimi cilji in pripadajočimi delovnimi sklopi projekta pričakujemo naslednje rezultate:
Trajanje projekta: 1. 10. 2022–30. 9. 2024
Nosilna organizacija: Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ)
Projektni partnerji: Univerzitetni klinični center Ljubljana (UKC), Onkološki inštitut Ljubljana, Ministrstvo za okolje, Agencija Republike Slovenije za okolje, Nacionalni laboratorij za zdravje, okolje in hrano (NLZOH), Univerza v Ljubljani, Biotehniška fakulteta, Univerza v Novi Gorici, Institut Jožef Stefan in Geološki zavod Slovenije
Financiranje: Javna agencija za znanstvenoraziskovalno in inovacijsko dejavnost Republike Slovenije (ARIS) in Ministrstvo za zdravje Republike Slovenije (MZ)
Zanesljivi rezultati neodvisnih strokovnjakov
Storitve izvajamo v skladu z najnovejšimi spoznanji v različnih strokah.
Naloge v vseh svojih dejavnostih in oblikovanje strokovnih mnenj izvajamo neodvisno.
Vsak zaposleni je odgovoren za izvajanje svojih nalog v dogovorjenem času.
Točnost, natančnost, pravilnost in pravočasnost so temelj zanesljivosti in s tem zaupanja naših uporabnikov storitev.