Tla so medij, s katerim se vsakodnevno srečujemo pri najrazličnejših opravilih. Tako je za nekatere to vir vsakodnevnega zaslužka, za druge predstavljajo tla stik z naravnim okoljem, preostali pa se s tlemi srečujejo morda le pri rekreacijski dejavnosti. V zvezi s tem imajo tla lahko različno vrsto namenske rabe. Pomemben dejavnik pri odločitvi o rabi tal pa je poznavanje prisotnosti morebitnih onesnaževal (bodisi organskega izvora bodisi anorganskega), ki jih z izvajanjem svojih dejavnosti človek izpušča v okolje.
Namen storitve
Določamo kakovosti in onesnaženja vseh vrst tal skladno s pooblastilom ARSO. Izvajamo tudi uradni nadzor kakovosti tal in druge raziskave onesnaženosti tal oz. monitoringe.
Storitve, ki jih opravljamo:
posnetke ničelnih stanj tal ter nadaljnje monitoringe, in sicer v skladu z zahtevami Pravilnika o obratovalnem monitoringu stanja tal,
ocene kakovosti zemljin in tal, kamor se zemljina odlaga, v skladu z Uredbo o obremenjevanju tal z vnašanjem odpadkov,
raziskave onesnaženosti tal na omejenih območjih (npr. vrtovi, otroška igrišča …) v skladu z Uredbo o mejnih, opozorilnih in kritičnih imisijskih vrednostih nevarnih snovi v tleh,
raziskave onesnaženosti tal za potrebe poročil o vplivih na okolje,
raziskave onesnaženosti tal v okviru monitoringov med gradnjo in obratovanjem, npr. AC-odsekov, železniških prog ipd., z namenom spremljanja vplivov gradnje oz. obratovanja, npr. AC-odseka na tla, v skladu z vnaprej določenim programom monitoringa in v skladu z Uredbo o mejnih, opozorilnih in kritičnih imisijskih vrednostih nevarnih snovi v tleh (Ur. list RS, št. 68/96 in 41/04 – ZVO-1),
analize vzorcev tal/zemlje, ki jih dostavi naročnik sam.
Akreditacija
Vzorčenje izvajamo po akreditirani metodi ISO 10381-1: 2002.
Agencija republike Slovenije za okolje (ARSO) v okviru Atlasa okolja, ki je prosto dostopen na njihovih spletnih straneh, navaja rezultate Raziskav onesnaženosti tal Slovenije, ki se sistematično izvajajo od leta 1999 dalje.
To je vsekakor možno, vendar vas moramo na tem mestu opozoriti, da takšen vzorec nima pravne veljave (rezultati so uporabni samo za naročnika, uradne institucije pa tovrstnih rezultatov ne upoštevajo), saj morajo biti za pravno uporabo celotni proces vzorčenja in analize izpeljani s strani uradnega pooblaščenca.
Pedoloških analiz tal v NLZOH ne izvajamo. NLZOH je bolj usmerjen v določanje vsebnosti onesnaževal v tleh. Vsekakor pa lahko tovrstne analize za vas izvedemo v povezavi z usposobljenimi strokovnimi sodelavci sorodnih institucij.
Seveda lahko. V tem primeru priporočamo kvalitativno analizo zemlje na morebitno prisotnost ostankov FFS (DRS-posnetek). Ob tem moramo opozoriti, da takšen vzorec, ki ga dostavite sami v analizo, nima pravne veljave (rezultati so uporabni samo za naročnika, uradne institucije tovrstnih rezultatov ne upoštevajo), saj mora biti za pravno uporabo proces vzorčenja izpeljan s strani uradne osebe (inšpektorja UVHVVR oz. IRSKGLR).
Vlada Republike Slovenije je na 19. redni seji, dne 25. 7. 2013, sprejela Sklep o ustanovitvi Nacionalnega laboratorija za zdravje, okolje in hrano (NLZOH). Skladno s sklepom Vlade so z dnevom pričetka delovanja NLZOH prenehali območni zavodi za zdravstveno varstvo.
KONTAKT
Nacionalni laboratorij za zdravje, okolje in hrano
Operacijo sofinancira Evropska unija iz Evropskega socialnega sklada ter Ministrstvo za izobraževanje, znanost in šport. Operacija se izvaja v okviru Operativnega programa razvoja človeških virov za obdobje 2007-2013, razvojne prioritete 3 : »Razvoj človeških virov in vseživljenjskega učenja«; prednostne usmeritve 3.3 »Kakovost, konkurenčnost in odzivnost visokega šolstva«
Spletno mesto uporablja piškotke za zagotavljanje boljše uporabniške izkušnje in spremljanje statistike obiska. Z izborom opcije "strinjam se" se strinjate z uporabo piškotkov. Več o tem