Sezona v 16. tednu 2025 (14. 4. 2025 do 20. 4. 2025)
Število obiskov in posvetov v ambulantah primarnega zdravstva zaradi gripi podobne bolezni in drugih okužb dihal se je znižalo. Znižal se je delež vzorcev pozitivnih na influenco (4%; pretekli teden 6%). Influence A je 82%, influence je B 18%. Delež vzorcev pozitivnih na RSV je ostal podoben kot pretekli teden (3,2%), prav tako delež vzorcev v katerih smo dokazali SARS-CoV-2 (1,2%). Še vedno je visoko število okužb s hMPV. Pogoste so še okužbe z rinovirusi. V Evropi je gripa še splošno razširjena, a število okužb upada iz tedna v teden. Tudi v ZDA in Kanadi zaznavajo, da je okužb z virusi gripe manj.
Za več informacij kliknite tukaj.
****
Javnozdravstveni laboratorij NLZOH v Ljubljani posveča posebno pozornost povzročiteljem nalezljivih bolezni, ki prizadenejo velike skupine, kot so npr. akutne okužbe dihal s poudarkom na gripi. Več
Vlada Republike Slovenije je na 19. redni seji, dne 25. 7. 2013, sprejela Sklep o ustanovitvi Nacionalnega laboratorija za zdravje, okolje in hrano (NLZOH). Skladno s sklepom Vlade so z dnevom pričetka delovanja NLZOH prenehali območni zavodi za zdravstveno varstvo.